
Zaletą budowli było małe zużycie materiałów i szybka budowa (około 11 m3 betonu, budowa trwała około 25 dni), oraz możliwość transportu gotowego bunkra. Stanowisko obsługiwane było przez 2 żołnierzy - strzelca i pomocnika (amunicyjnego). Standardowa grubość ścian wynosiła około 40 cm, w późniejszym okresie zwiększona została do 80 cm. Charakterystyczną cechą niektórych warszawskich „tobruków” są dodatkowe osłony z tyłu i z boku wieżyczki.


W Warszawie pierwsze Ringstandy zbudowane zostały przez Niemców już w roku 1940 na wschodnich przedpolach miasta – w zamierzeniu miały stanowić stanowiska bojowe chroniące przed Armią Czerwoną. Podczas okupacji lokowane też były w kluczowych punktach miasta, jednak ustępowały popularnością jednoosobowym Kochbunkrom (charakterystyczne „grzybki” z poziomymi szczelinami) i ceglanym schronom naziemnym. Prawdziwy wysyp natomiast pojawił się po upadku Powstania późną jesienią 1944 roku. Zbudowano wówczas linię umocnień chroniącą obszar mniej więcej w zarysie planu Pabsta. Niestety nie zachowały się, lub nie zostały opublikowane dokładne plany rozmieszczenia budowli, jednakże na podstawie zdjęć lotniczych i zachowanych umocnień widać, że linia zaczynała się od Cytadeli, biegła obecną Aleją Wojska Polskiego, wzdłuż obwodowej linii kolei do Dworca Zachodniego (z odnogą idącą dalej wzdłuż torów), przez Plac Narutowicza, ulicami Filtrową i Nowowiejską, przez Plac Politechniki, Zbawiciela, ulicą Piękną w okolice Sejmu i w dół do Wisły. W
![]() |
Odsłonięty "tobruk" na pl. Zbawiciela. |
Szacuje się, że w czasie wojny wybudowano w sumie nieco ponad sto „tobruków”; około trzydziestu do 1944 roku i 80-ciu w ramach Festung Warschau. Do dziś zlokalizowano zostało ponad 30 (ostatnio pod torami na Placu Zbawiciela), jednak biorąc pod uwagę popularność tej budowli musimy przygotować się na kolejne odkrycia.
*Michał*
![]() |
Zachowany "tobruk" na terenie boiska szkoły przy al. Wojska Polskiego (od strony przedłużenia ul. Zajączka) |
Ciekaw jestem, skąd autor tego postu wywnioskował że na "wschodnich przedpolach miasta" czyli Brückenkopf Warschau /Przedmoscie Warszawa/ Niemcy w 1940 roku wybudowali Ringstandy? Ciekawy jestem też skąd się wzięła informacja o budowaniu w Warszawie, podczas okupacji Kochbunkrach? Czasem lepiej jest najpierw zapoznać się z porządnymi źródłami, niż czytelników, zwłaszcza tych nie interesujących się tą tematyką wprowadzać w błąd.
OdpowiedzUsuńI jeszcze jedno: "Szacuje się, że w czasie wojny wybudowano w sumie nieco ponad sto „tobruków”; około trzydziestu do 1944 roku i 80-ciu w ramach Festung Warschau. " Dość to ciekawe, skąd Autor wygrzebał informacje o budowaniu Ringstandów przed październikiem 1944 roku?
OdpowiedzUsuń