czwartek, 18 grudnia 2014

Puławska 97 - Instytut Moralnej Poprawy Dzieci

Instytut Moralnie Zaniedbanych Dzieci był pierwszą placówką wychowawczą w Warszawie. Założony przez Fryderyka hrabiego Skarbka, przy wsparciu finansowym osób prywatnych oraz administracji państwowej, rozpoczął działalność 1 października 1830 roku.

W związku z wydarzeniami związanymi z Powstaniem Listopadowym już w marcu 1831 roku, z powodu braku funduszy, instytucja faktycznie przestała działać.

Mimo wszystko inicjatywa nie upadła i w roku 1834 nastąpiła reaktywacja działalności. I tym razem wsparcia udzieliła administracja oraz osoby prywatne.

Zgodnie z zasadami organizacji i funkcjonowania Instytutu, mogli w nim przebywać ci chłopcy w wieku od 6 do 14 lat, którzy zostali zatrzymani przez policję za włóczęgostwo, żebractwo czy drobne kradzieże.

Ośrodek przyjmował też tzw. dzieci zdemoralizowane, które zostały oddane tu przez własnych rodziców czy opiekunów.

Do połowy XIX wieku siedziba instytucji zmieniała się przynajmniej dwukrotnie. Ostatecznie ulokowana została w Pałacu hrabiego Pusłowskiego na Mokotowie, gdzie działała od 1862 roku pod nazwą Instytutu Moralnej Poprawy Dzieci. Instytut przyjmował początkowo wyłącznie chłopców w wieku od 8 do 15 lat, którzy weszli w kolizję z prawem, ale również "dzieci nie występne, ile ubogie".
 


W czasie II Wojny Światowej dzięki poświęceniu pracowników, a szczególnie dyrektora Władysława Sali udało się wyprowadzić z warszawskie getta około pięciuset żydowskich dzieci.

Instytut przetrwał do czasu Powstania Warszawskiego. Zniszczony, odbudowany został w roku 1959. Od 1 stycznia 1968 roku w gmachu mieści się Młodzieżowy Dom Kultury.

Sam pałac powstał około połowy XIX wieku według projektu wybitnego architekta Henryka Marconiego dla Ksawerego Pusłowskiego – ówczesnego właściciela Mokotowa.

*Arek*


1 komentarz:

  1. Po nowym roku zamierzam zwiedzić kilka miejsc w Warszawie bo po prawdzie dawno nie było mnie tam i nigdy tez nie byłem tam więcej niż dwa dni. Znalazłem ofertę iTaxi i dzięki temu uda mi się zwiedzić ciekawsze miejsca na Pradze i Żolibożu bo potrzebuje zdjęć do pracy mgr :)

    OdpowiedzUsuń