niedziela, 10 sierpnia 2014

Sienna 16 - Żydowski Dom Sierot.



22 lipca 1942 Janusz Korczak skończył 63 lata. Tego dnia zaczęła się również wielka akcja wysiedleńcza z warszawskiego getta.

Ostatnia siedziba sierocińca, prowadzonego przez „Starego doktora”, znajdował się przy ulicy Siennej 16/Śliskiej 9, w kamienicy, w której do wojny mieściła się siedziba Towarzystwa Wzajemnej Pomocy Pracowników Handlowych i Przemysłowych. Do Żydowskiego Domu Sierot zazwyczaj wchodziło się od ulicy Śliskiej.

Z tej kamienicy 5 sierpnia 1942 roku Niemcy wyprowadzili dziesięcioro pracowników sierocińca i dwieście trzydzieści dziewięcioro dzieci. Pochód ruszył ulicami opustoszałego getta na Umschlagplatz, skąd w bydlęcych wagonach wszyscy zostali przewiezieni do Treblinki… .


Miejsce ostatniej siedziby domu sierot zostało upamiętnione pomnikiem, który stoi dyskretnie w cieniu drzew otaczających Pałac Kultury i Nauki.

Projekt pomnika został wyłoniony w wyniku  konkursu, ogłoszonego  w roku 2003. Odsłonięto go w Dzień Dziecka,  1 czerwca 2006 roku. 

 Autorami projektu są dwaj artyści - Zbigniew Wilma i Bogdan Chmielewski.

Jak podaje portal http://www.sztetl.org.pl konary drzewa interpretowane są jako dłoń wyciągnięta do Boga.

Kamienica przy Siennej 16 przetrwała wojnę, mieściło się w niej kilka instytucji. Została rozebrana podczas porządkowania terenu wokół PKiN-u.

*Arek*


Zdjęcia archiwalne: http://jimbaotoday.blogspot.com

Rysunek, przedstawiający marsz dzieci z sierocińca do wagonów – ze strony Szkoły Podstawowej nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Zabrzu




Janusz Korczak (Henryk Goldszmit) pośród dzieci.


Siedziba Żydowskiego Domu Dziecka przy ulicy Krochmalnej.


Dom przy Siennej 16 przetrwał wojnę.


Kamienica przy Siennej 16 na zdjęciu przedwojennym.

Stacja Treblinka po wojnie.

Wagon, jakim przewożono więźniów do Treblinki.

 Dzieci w drodze do wagonów.

 Kamień w obozie zagłady w Treblince upamiętniający Janusza korczaka i zamordowane dzieci.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz