piątek, 29 marca 2013

Plac Trzech Krzyży - Chrystus z Kalwarii Ujazdowskiej










Na zlecenie Augusta II Mocnego miśnieński architekt Joachim Daniel Jauch wykonał projekt drogi krzyżowej , która miała zaczynać się w miejscu obecnego Placu Trzech Krzyży. Dalej biegła ona w kierunku Zamku Ujazdowskiego, a przed samym Zamkiem schodziła ku Wiśle, by zawrócić i zakończyć się na terenie obecnego Ogrodu Botanicznego.

Złośliwi twierdzili, że budowa Drogi Krzyżowej miała przysporzyć królowi popularności wśród katolickiego duchowieństwo, bowiem, przed przybyciem do Polski był luteraninem i dopiero kilkanaście dni przed ogłoszeniem go królem Rzeczpospolitej przeszedł na katolicyzm.

Wznoszenie Kalwarii Ujazdowskiej trwała od 1724 do 1731 i projekt nie został do końca zrealizowany.

W niszach poszczególnych kapliczek umieszczono płaskorzeźby oraz stosowne opisy, kolejnych stacji Męki Pańskiej.

Ostatnia kaplica Grobu Pańskiego wyróżniała się na tle pozostałych. Była znacznie większa i miała kształt rotundy, a w środku znajdowała się XVI-wieczna figura przedstawiająca Chrystusa złożonego w grobie. Z Florencji sprowadził ją Stanisław Lubomirski, właściciel Ujazdowa.

Opiekę nad stacjami kalwarii sprawowali trynitarze, 
którzy od końca XVII w. mieli klasztor i kościół na Solcu.

Od 1770 roku zaczęto rozbierać poszczególne kapliczki stacyjne. Do dnia dzisiejszego nie zachowała się
żadna ale ocalały dwa krzyże, które wyznaczały początek drogi krzyżowej oraz figura Chrystusa sprowadzona z Włoch przez Stanisława Herakliusza Lubomirskiego.

Można ją zobaczyć w lewym ołtarzu kościoła św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży.

*Arek*



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz