środa, 13 lutego 2013

Fosa 17 - Kościół Świętej Katarzyny na Służewiu


Parafia Św. Katarzyny do której należny kościół jest najstarszą parafią w obecnych granicach Warszawy. Utworzona został w 1238 roku. Za fundatora parafii uważa się Konrada Mazowieckiego.

Na przestrzeni wieków kościół był wielokrotnie przebudowywany.

W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku na ścianach kościoła pojawiły się pęknięcia i konieczne było podjęcie szeroko zakrojonych prac remontowych. W związku z potrzeba wzmocnienia fundamentów, w środku świątyni dokonano głębokiego wykopu. W trakcie prac spod posadzki kościoła wydobyto szkielety około ośmiuset osób. Część szkieletów zachowała się kompletna.

Od XIII do XIX wieku na świątynnym wzgórzu istniał cmentarz i to na jego pozostałości najprawdopodobniej natrafiono. Z powodu braku miejsca chowano jednych nad drugimi, nawet w czterech warstwach. W podziemiach Odkryto też sarkofag, w którym najprawdopodobniej spoczywał sam rycerz Gotard, właściciel Służewa do 1250 r.

Dzisiaj, przy północnej ścianie kościoła, możemy oglądać zarys dawnych fundamentów, odsłoniętych podczas prac remontowych.

Na pobliskim cmentarzu spoczywa Warszawska Syrenka - Krystyna Krahelska - poetka, która pozując Wandzie Nitschowej użyczyła ludzkich kształtów pomnikowi, stojącemu nad Wisłą. Krystyna Krahelska zginęła w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego.

Po wojnie, na terenie przykościelnym potajemnie chowana ciała zamordowanych przez komunistyczne władze. Zostało to upamiętnione pomnikiem przed świątynią. 




Order Virtuti Militari nadawany jest za wybitne zasługi bojowe. Tym orderem odznaczony został kościół Świętej Katarzyny. Duża w tym zasługa obecnego proboszcza parafii, księdza Józefa Maja.











*Arek*




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz