poniedziałek, 20 maja 2013

Tablice Tchorka.

Tablica Tchorka niedaleko Pałacyku Szustra.
Są wszędzie. W centrum i na przedmieściach. Umieszczono je w miejscach w których w czasie II wojny światowej miały miejsce niemieckie zbrodnie na ludności polskiej.


W roku 1948 Stowarzyszenie Architektów Polskich rozpisało konkurs na formę tablic, które miały znaleźć się w miejscach straceń na terenie Warszawy. W wyniku konkursu wybrano pracę rzeźbiarza Karola Tchorka. Do końca lat czterdziestych umieszczono ponad 350 tablic, jednak, w związku z wyburzeniami, 
do dzisiaj pozostało ich około 200.

Czasem upamiętniają miejsce śmierci dziesięciu osób, czasem
Na ulicy Wolskiej znajduje się najwięcej tablic.
tysiąca. Moim zdaniem, najbardziej dramatyczna, jeśli w jakiś sposób można stopniować dramatyzm śmierci w wyniku egzekucji, znajduje się niedaleko Pałacyku Szustra na Mokotowie.

Najwięcej, bo aż trzynaście, znajduje się na ulicy Wolskiej. Ma to związek z "rzezią Woli" jaką Niemcy urządzili na początku Powstania Warszawskiego.

Treść tablic tworzono w w czasach, gdy jeszcze nie wszystkie dane był zweryfikowane, i z tego powodu wkradały się błędy. Na niektórych tablicach, w późniejszych latach, dokonano korekt.

Może się wydawać, że pędzący w pośpiechu przechodnie nie zwracają uwagi na tablice. Życie ma swoje prawa i trudno oczekiwać, że na co dzień warszawiacy będą zatrzymywać się w zadumie ale wystarczy wybrać się na spacer ulicami miasta, na przykład w rocznicę Powstania Warszawskiego, by przekonać się, że Warszawa pamięta.

*Arek*

1 komentarz:

  1. Liczba tablic też się zmienia - niektóre z biegiem lat poznikały lub pozmieniały miejsce pobytu.

    OdpowiedzUsuń