poniedziałek, 10 czerwca 2013

Ulica Mandelsztama

Po Archipelagu krąży dziwna fama,
Że mają wydawać Ośkę Mandelsztama.
Dziwi się bezmiernie urzędnik nalany:
Jakże go wydawać? On dawno wydany!
Tłumaczy sekretarz nowy ciężar słowa:
Dziś "wydawać" znaczy tyle, co "drukować"
(...)
Jacek Kaczmarski - Zmartwychwstanie Mandelsztama.
 
Osip Mandelsztam - rosyjski poeta i prozaik. Z urodzenia - warszawianin.


 
Urodził się w Warszawie, w rodzinie zamożnego przedsiębiorcy. Studiował na Sorbonie oraz w Heidelbergu. Jego poetycki debiut miał miejsce w 1910 roku, a sławę zyskał wydanym trzy lata później tomem wierszy "Kamień". W latach trzydziestych zwrócił się ku prozie. Jego utworu nie były wydawane ze względu na antystalinowski i antytotalitarny charakter.

Pierwszy raz aresztowany w roku 1934, zwolniony i ponownie aresztowany w 1938 na osobisty rozkaz "Wielkiego Językoznawcy". Zmarł w łagrze. Jego wiersze zyskały światową sławę w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, dzięki wydanej na zachodzie książce autorstwa wdowy, Nadieżdy Mandelsztam.

Obecnie Osipa Mandelsztama uważa się za jednego z największych poetów rosyjskich XX wieku.

Mandelsztam został pośmiertnie rehabilitowany. Częściowo w 1956 i ostatecznie 28 października 1987 r. To ostatnie wydarzenie było natchnieniem dla Jacka Kaczmarskiego do napisania piosenki "Zmartwychwstanie Mandelsztama"

Jacek Kaczmarski - Zmartwychwstanie Mandelsztama.

http://youtu.be/pcjWygHmCJo


O ile studenci i pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego nie mają problemu ze wskazaniem, którędy dojść do ulicy Mandelsztama, o tyle dla sporej części mieszkańców naszego miasta lokalizacja ulicy może nie być całkiem oczywista.

Ulica Osipa Mandelsztama znajduje się na terenie starego kampusu uniwersyteckiego przy Krakowskim Przedmieściu, między między dwoma pawilonami Instytutu Historycznego. Co ciekawe, jest to pierwsza ulica imienia poety na świecie. Nazwę nadano 18 maja 2012.

*Arek*

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz